Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września z inicjatywy szkolnej biblioteki świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Datę uroczystości wybrano w 2001 roku, aby uczcić dzień urodzin patronki tego święta – Janiny Porazińskiej. Celem akcji jest propagowanie czytelnictwa i zachęcanie uczniów do wybranych pozycji książkowych. Wiemy, że książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, rozwijają wyobraźnię , poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki, a przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje.
W tym dniu na drugiej godzinie lekcyjnej wszyscy uczniowie słuchali głośnego czytania zarówno nauczycieli i dyrekcji szkoły, jak i rodziców zaangażowanych w tę akcję.  Wielu uczniów zainspirowało się lekturami, których fragmenty usłyszeli i chcąc poznać dalsze losy bohaterów, wypożyczyli konkretne książki. Miejmy nadzieję, że ta ciekawa akcja przyczyni się do rozwoju czytelnictwa w naszej szkole.

Jakie korzyści płyną z głośnego czytania dziecku?

1. To cudowny sposób na wspólne spędzenie czasu i zbudowanie prawdziwej, trwałej więzi z dzieckiem. 

2. Chyba nie trzeba przypominać, że czytanie rozbudza wyobraźnię, ale również ciekawość świata.

3. Dzieci, którym rodzice czytają od dzieciństwa, szybciej same uczą się tej umiejętności.

4. Głośne czytanie może być świetnym sposobem na rozwiązanie problemów wychowawczych. Obecnie można znaleźć książki, które opowiadają o przeróżnych problemach dzieci: tolerancja, pojawienie się rodzeństwa, adaptacja w przedszkolu. To genialna okazja do dyskusji i wyciągania wniosków z przygód książkowe bohatera.

5. Dzieci, którym się czyta i które w efekcie same czytają dużo książek są „mocne” w ortografii, tworzeniu własnych opowiadań, posiadają bogaty zasób językowy.