Uczymy się trasować drewno!

Majsterkowanie w drewnie to przyjemny i pożyteczny sposób na spędzanie czasu nie tylko w domu, ale także w szkole, na przykład na zajęciach techniki w ramach projektu ” Laboratoria Przyszłości”.

Przy tworzeniu przedmiotów z drewna najważniejszy jest pomysł, ale ważny jest również plan. Jeśli posiadamy już potrzebny materiał, musimy zaplanować dokładnie każdy krok obróbki drewna. Pierwszym krokiem do realizacji pomysłu jest wykonanie na papierze rysunku, następnie przeniesienie wymiarów na materiał, w tym wypadku drewno – czyli tzw. trasowanie, któremu poświęciliśmy uwagę na ostatnich lekcjach.

Uczniowie dowiedzieli się, że trasowanie to proces stosowany w obróbce materiałów, który polega na wyznaczaniu linii cięcia na powierzchni półwyrobu. Rozpoczyna się on od wyznaczenia głównych osi symetrii przedmiotu, czyli przenoszenia wymiarów na drewno z rysunku technicznego. Narzędzia potrzebne to: linijka, ołówek, cyrkiel. Kolejny etap to zaznaczenie okręgów za pomocą cyrkla oraz zaznaczenie otworów do wiercenia i wbijania gwoździ.

Czeka nas jeszcze sporo pracy!